Silah Teknolojisinin Gelişmesinin Sakıncaları Nelerdir ?

İlk silahlar antik dönemlerde ortaya çıkmış mızrak, keskin, sivri uçlu cisimler olarak tanımlanır. Bununla beraber bu süreç hızla ilerlemiş ve günümüze kadar gelişerek devam etmiştir. Barutun bulunmasıyla beraber 1400’lü yıllarda silahlarda barutun itici gücün kullanılmaya başlanmıştır. Ardından dönemin devlet yapılarından dolayı surları yıkmak için geliştirilme mecburiyeti doğan toplar ortaya çıkmıştır. Avrupa’da ilk topun 13. yüzyılda kullanıldığı bilinmektedir. Sanayi devrimi ile silah üretimi bir piyasa haline gelmiş ve seri üretim silahlar ortaya çıkmıştır.

Günümüzde silah sanayii ve silah teknolojisinin gelişmişliği bir ülkenin gücünü temsil etmektedir. Silah Teknolojisinin Gelişmesinin Sakıncaları Nelerdir ?Gelişen teknolojinin silah sanayiine doğrudan bir etkisi olduğu kabul görmektedir. Günümüze üretilen silahlar yalnızca barutun itici gücüne dayanmamaktadır. Aynı zamanda kimyasal silahlar biyolojik silahlar ve radyo aktif silahlar da sahalara çıkmakta ve devletlerarasında çekişmelerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Atomun parçalanmasının keşfi ile ortaya çıkan Atom bombasının tarihini her yerde okumak ve yıkıcı izlerini de kullanıldığı belli bölgelerde görmek mümkündür. Günümüzde güçlü devlet olarak anılan devletlerin gücü büyük oranda ellerindeki atom bombalarının caydırıcılığına dayanmaktadır.

Günümüzde ABD’nin toplamda 1,750, Rusya’nın 1,790, İngiltere’nin 120 nükleer füze başlığı olduğu bilinmektedir.

 Silah teknolojisinin gelişmesinin sakıncaları nelerdir?

Gelişen teknolojinin silahları daha yıkıcı bir hale getirdiği bir gerçek olsa da esas olarak silah teknolojisinin en büyük yıkıcılığı savaşları cephe dışına taşıma özelliği olmasından gelmektedir. Tarihe bakıldığında savaşlar cephelerden çok fazla dışarı çıkmamış ancak 2. dünya savaşında savaşın yıkıcılığının cephelerden çok cephe gerisinde gözlemlendiği kayıtlara geçmiştir.

Gelişen silah teknolojisi ile yanlış devletlerin elinde çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek nükleer ve kimyasal hatta biyolojik silahların dünyanın her köşesinde hala üretildikleri bilinmektedir. Büyük olarak anılan devletlerin bu girişimleri engelleme çabası fazlaca yetersiz kalmış bunun üzerine BM (Birleşmiş Milletler) bünyesinde kimyasal silahları deşifre etmek ve kimyasal silah üreten ülkelere yaptırımlar uygulanmasını sağlayacak bazı oluşumlar kurmuştur.

Bu gibi durumların önüne geçilememesi uzmanları, insan ırkını karanlık bir gelecek mi bekliyor sorusunu dile getirmeye zorlamıştır.

1 Yorum

  1. İlter Can Yazar

    silahların gelişmesinde ne yarar olabilir ki insanlar kendilerini etrafını katletmekten başka ne işe yarar ki bir silah üreteceğine bir kitap üret silah gibi ateş eder insanlar

Yorumlar kapatıldı.