Sektörel Alanda Sosyal Medyayı Etkin Kullanma

Çalışma hayatında farklı sektörlerin yer aldığı düşünülürse rekabetin de oldukça yoğun olduğu görülebilmektedir. Sektör analizinin doğru ve etkin yapıldığı işletmelerin de bu yoğun rekabetin bulunduğu ortamda bir adım önde başlamayı becerebildiği söylenebilir. Peki, firmaları öne geçiren farklılıklar nelerdir?

Dijital Ortam

Günümüzde teknolojinin geliştiği de dikkate alınarak sektörel alanda rekabet avantajını sağlayabilecek en etkin yöntemlerden birisi dijital ortamlardır. Bunun en güzel örneği olarak sosyal medya düşünüldüğünde sosyal medyayı etkin kullanma amaçlı birçok uygulama yapılabilmektedir.

Firmaların reklam yüzleri, işveren markaları ve pazarlama kaynakları bugün bu dijital ortamlarda oldukça etkin bir şekilde kullanılabilmektedir. Kurumların, kendi bünyelerinde hem ucuz hem de beklenen de daha fazla kişiye ürün ya da hizmetlerini rahatlıkla ulaştırabilecekleri bu mecraların etkin kullanılması oldukça önemlidir.

Doğru Analiz

Kendini sektörde farklı kılacak ve bir adım öne taşıyacak sosyal medya kullanımı öncesi doğru analiz edilmesinde büyük yarar bulunmaktadır. Hizmet sektörü ve üretim sektörü arasında bile hangi sosyal mecrayı etkin ve verimli kullanması gerektiği iyi analiz eden firmalar bu farklılığı daha kolay yakalamaktadır.

Facebook, İnstagram, Twitter gibi, hitap ettiği kesim kendi ürün ya da hizmetine çok daha yakın olan kullanıcılar için daha sıcak içeriklerle yönetilme durumu bulunurken, kurumsal farklılığını öne çıkarmak isteyen firmalar Linkedin ‘i tercih edebilmektedir. Örneğin; çocuk oyuncakları üreten bir firma çocuklara ulaşmanın yolunu doğru analiz ederek çocuk ve gençlerin yoğun olduğu Facebook ya da İnstagram’da reklamını çevirirken, ihracat yapmayı planlayan bir başka firma Linkedin kullanabilmektedir.

İşte tüm bu analizler ve doğru yönlendirmeler, sosyal medyanın bugün günümüzdeki gücü ile sektördeki kazanımların doğru orantılı olarak artacağının birer kanıtıdır. Çağın gerekleri ile sosyal medya etkinliğini kullanmak oldukça akıllıca bir davranış olacaktır.