Salon Dekorasyon Önerileri

Salon evin kalbidir. Önemlidir çünkü ailenin bütün fertlerini bir araya getirir. Bilinçsiz bir şekilde de olsa herkes ilk önce tasarlamaya salon ya da oturma odasından başlar. Örneğin öneri verilecek olursa modern tasarımlar ilgi çekiyorsa modern bir çizgisi bulunan mekân tasarımlarına göz atılabilir. Bu yüzden mekânı dekore etmeden önce ilk yapılması gereken kafanızda oluşturduğunuz tarzda ve benzeri olan tasarımları incelemek. Böylelikle salon takımı için kafanızdaki ikilemlerden kurtulur, fikirlerinizin daha da netleşmeye başladığını fark edersiniz. Şimdilerde herkesin aşina olduğu taş döşemeli duvar görünümleri şık bir mobilyayı tamamlayan unsurdur. Duvarın mekâna dâhil ettiği çağdaşlık üzerine asılan modern bir saatle bütünlük oluşturur. Yine duvara asılan asimetrik bir ayna odanın havasını değiştirir.

Püf Nokta

Oturma grubu favori parçaysa halı ve perdeyi sade ama şık olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece karmaşadan kurtulmuş olunur, mekândaki şık dekorasyon göz doldurur.

Dekorasyon Sırrı

Bir yıldızlı parça seçmek ve diğer parçaları yıldızlı parçaya uygun mümkün olduğunca sade dekore etmek tatmin edecektir. Aksesuarlarla da mekânı hareketlendirmek doğru bir hareket olacaktır. Modern tasarıma ağırbaşlılık katan bir örnek de gri duvar boyasıdır. L koltukları da unutmamak gerekir. Şık bir orta sehpayla rahat, kullanışlı ve göz alıcı bir ortam hazırlanabilir.

Küçük Salon Önerileri

Salon metrekare olarak sizi tatmin etmiyorsa göz doldurmayacak bir dekorasyona imza atılacağı anlamına gelmez. L koltukla mekânda alandan tasarruf edilebilir. Şık bir tekli koltuk tasarımıyla da hoş bir oturma alanı hazırlanabilir. Yapılacak duvar detayları ve yerleştirilecek aksesuarlarla ortam hareketlendirilebilir. Bu öneri de ufak detaylar göz alacak. Misal asimetrik asılmış tablolar… Belki bir çiçek saksısı ve bitkiler…

Doğru Bilinen Yanlış

Birçok kişi siyah rengini iç karartıcı bulduğu gibi dekorasyonda da ortamı kasvetli bir hale sokacağını düşünür. Fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Eğer doğru kullanılırsa salon için harika bir tasarım oluşturulur.

Odak Noktası: Aydınlatma

Dekorasyondaki önemli bir başka parça da aydınlatma olabilir. Aydınlatmayı seçerken duvar ve mobilyalara uygunluğuna bilhassa dikkat edin. Zira birçok alternatif var.

Tropikal İklimden Gelen İlham

Tropikal tarzda tasarlanmış dekorasyonun özünde doğa vardır. Toprak rengi ve tonları, bambular, avokado yeşili, palmiye desenler ilham kaynağı olabilir. Fildişi, güneş sarısı vb. tropikal tasarıma uygun renkler olurken, kumaş seçimlerini keten, ince pamuklardan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca halı, perde ya da koltuk örtülerinde hayvan figürlerini barındıran tasarım parçalardan yararlanmak konukların ilgisini çekecektir.

Dekorasyonda Pencere Önü

Bu fikirle eviniz baştan tasarlanır. Yorucu ve stresli iş hayatının yükünü atmak için evde harika dekorasyonlara imza atılabilir. Bir de geniş pencerelere sahipseniz bu dekorasyon fikri düşünülmeli. Örneğin; sedir kanepeler pencere önünün vazgeçilmez dekor parçası olabilir.