Mal Ayrılığı Sözleşmesi Nedir?

Mal ayrılığı sözleşmesi halk arasında evlilik sözleşmesi olarak bilinir. İki sözleşme ismi de aynı manayı anlatmaktadır. Mal ayrılığı sözleşmesi tarafların boşandıktan sonra mal varlıkları ile ilgili kendi düzenledikleri sözleşmeye göre hareket etmesi anlamına gelir. Evlilik sözleşmesi adı ile mal ayrılığı sözleşmesi ülkemizde pek çok dizi ve filme konu olmuştur.

Hiçbir insan boşanmak için evlenmez ancak çeşitli sosyolojik sebepler ile boşanma olayları gün geçtikçe artmaktadır. Erkek veya kadın her iki tarafta boşanma sonrasında mağduriyet yaşayabilmektedir. Mal ayrılığı sözleşmesi tarafların boşandıktan sonra mal varlıklarının nasıl ayrılacağını gösteren çok ciddi bir hukuki belgedir. Bu açıdan her iki tarafı da ciddi bir şekilde ilgilendirir. Erkek veya kadın tarafından birinin diğerinden çok zengin olması durumunda genellikle mal ayrılığı sözleşmesi yapılır. Mal ayrılığı sözleşmesi bir hakaret veya aşağılama manasına çekilmemelidir. Taraflar birbiri ile sadakat içerisinde ise mal ayrılığı sözleşmesi de bir sorun çıkarmayacaktır.

Mal ayrılığı sözleşmesi nasıl ve ne zaman yapılır?

Mal ayrılığı sözleşmesi genellikle nikâh kıyılmadan önce yapılır. Eğer taraflar birbiri ile anlaştıysa nikâh sırasında memura beyan edilerek de yapılabilir ancak tavsiye edilen ayrıntıların konuşulabilmesi ve tarafların birbiri daha ayrıntılı anlayabilmeleri için nikâhtan önce yapılmasıdır.

Mal ayrılığı sözleşmesi boşanma avukatları tarafından hazırlanır. Bu hazırlama işleminde kadın ve erkek taraflar bir arada olup birlikte karar verirler. Daha sonrasında iki tarafında onayladığı mal ayrılığı sözleşmesi ile birlikte notere gidilir ve noter sözleşmeyi onar. Mal ayrılığı sözleşmesi için Medeni Kanun’da belli sınırlar çizilmiştir. Bu sınırların içerisinde kalmak sureti ile kişisel bir sözleşme hazırlamak için de tarafların imkânı vardır. Boşanma avukatının sözleşme hazırlanırken bulunması taraflara bu konuda yardımcı olmak ve rehberlik etmek için ayarlanmıştır.

Av. Devrim Bozkurt

1 Yorum

  1. Alev Tandoğan

    avukatların bu konuda pek iyimser olduğunu söyleyebiliriz. Tarafların en iyi şekilde ayrılmalarına mal ayrıştırmasına da çok iyi hazırlandığını söyleyebilirim

Yorumlar kapatıldı.