Konkordato Başvurusu Yapan Şirketler 2019

Konkordato iflas etmek üzere olan şirketler için oluşturulmuş yeni bir kanundur. Kankordato bir nevi iflası erteleme süreci olarak adlandırılabilir. Borcunu ödeyemeyen şirket veya firmalar borç yükünün altında bir süre çıkmak için devletten belirli bir süre istemek için konkordatoya başvurmaktadır. Böylelikle şirket belirli bir müddet borç ödemekten kurtulup, ekonomik durumunu düzeltince borcunu ödemeye başlamaktadır. Bu kanunla birlikte birçok iş yeri ve firmalar iflasta kurtulabilmektedir. Bu kanunun çıkması ile birlikte günümüzde birçok şirket konkordatoya başvurmuştur.

Konkordato Başvurusu Nasıl Yapılır?

Döviz kurlarında yaşanan yükselmelerden dolayı yaşanan iflaslardan ötürü konkordato başvuruları yapılmaktadır. Konkordato başvurularını borçlu şirketin borçlarını ödeyemediğini deklare etmek zorundadır. İflas eşiğinde olmayan şirketlerde konkordato ilan edebilir. Bunun için ticaret mahkemeleri inceleme görevini üstlenir. Böylece konkordato başvurusu gerçekleşmiş olur.

Konkordato Başvurusu Yapan Şirketler

Konkordato kanunu çıkması ile birlikte ülkemizde bilinen büyük şirketler de başvurularını gerçekleştirmiştir. Konkordato başvurusu yapan şirketlerin %75’i inşaat şirketlerinin olması da ayrı bir detay olarak ortaya çıkmaktadır. Bu şirketler şu şekilde sıralanmaktadır;

– Tezko İnşaat
– Primer Yapı İnşaat ve Ticaret
– Maya Süt Tasarım ve Hayvancılık
– Karataş İnşaat
– Burkay İnşaat Maden
– Aker İnşaat Ticaret
– Ankara İnşaat Ticaret
– Geskon İnşaat Enerji Sanayi
– Yertaş İnşaat
– Nokta Pazarlama İnşaat
– Miçsan İnşaat İmalat Montaj
– Kalder İç ve Dış Ticaret
– Mercek Alüminyum
– Üstündağ Tekstil
– Karalar Otomotiv
– Fatih İnşaat ve Lojistik
– Arden Metal Yapı
– Boncuk Gıda İnşaat
– Miray Tünel Yapı İnşaat