Genel Kültür Hangi Konuları İçine Alır?

Genel kültür, güncel yaşanılan olayları takip etmek ve bundan haberdar olmaktır. Okuyarak, yaşayarak ve görerek kazanılır. Okumadan kasıt edebi romanlar değildir. Dergi, gazete ve bilgi kitaplarıdır. Tabii ki edebi romanların da isimlerini ve yazarlarını bilmek bir genel kültürdür. Gezmek genel kültürü geliştiren bir eylemdir. Örneğin ülke ülke gezen bir kişi, gittiği her ülkenin kültürünü, tarihini, yaşayış biçimlerini, yemeklerini ve dillerini öğrenmiş olur. Gelişen teknolojiyle bunlar internet üzerinden de öğrenilebilir ama yaşamakla okumak bir tutulmaz.

 Peki, genel kültür hangi konuları içine alır?

Genel kültürün en başlıca konuları Coğrafya ve Tarih’tir. Geçmişte yaşayan devletler, kurulan medeniyetler, eski insanların yaşam tarzı gibi yaşanmış önemli olaylar birer tarihtir. Örneğin Osmanlı’da kaç padişahın başa geçtiğini bilmek, sizin hem tarih bilginizi hemde genel kültür bilginizi gösterir.

Yaşadığımız dünya, dağlar, denizler, göller gibi unsurlar da Coğrafya’nın içinde yer alıyor. “Karadeniz’de dağlar denize paraleldir” bilgisini bilmek aynı zamanda bir genel kültürdür.

Genel kültürün içine aldığı en büyük konu ise gündelik bilgilerdir. Yaşayarak ve görerek öğrenilir bu bilgiler. Aynı zamanda gündemi takip ederek. Örneğin şampiyon olan futbol takımını bilmek gündelik bir bilgidir ve genel kültürün içine aldığı başlıca konular da bunlardır.

 Genel Kültürün Ne Gibi Faydası Vardır?

Genel kültürün en çok işe yarayacağı yer bilindiği üzere bilgi yarışmaları ve KPSS sınavıdır. KPSS sınavında da genel kültür adı altında Coğrafya, Tarih, vatandaşlık ve gündelik bilgiler sorulur.

Genel kültürü iyi olan bir insan çevrede de güzel karşılanır. Çünkü genel kültürü iyi olan bir insan okuyordur, geziyordur.

Katılacağınız bir bilgi yarışmasında bile son soruyu görmenize yardımcı olacak en büyük etken de genel kültürdür. Kısacası genel kültür hayatın her noktasında vardır.