Estetik Dekorasyon Nedir?

Bir odanın, iş yerinin, çalışma sahasının, yemek takımının ve bunun gibi birçok örnek verilecek şekilde hayatın birçok alanında cisim ve şekillerin uyumunun ortama göre yorumlanmasına estetik dekorasyon denir.

Algı ile kavram arasında bir bağlama aracı olarak kullanılan tasarım hayatın her alanında bulunmaktadır. İnsanların zevklerine ve ortama göre yorumladığı gelişim ise bir ortamı en verimli ve uygun şekilde sanatsal olarak düzenlenmesidir. Global olarak birçok kültürü sentezlediği açık bir şekilde görülmektedir. 2000′ li yıllardan itibaren insanlar genel olarak fresh ve basic renkler kullanırken, metal ve mat renkler değerini kaybetmemiştir. Daha basit ve kafa karıştırmayacak ölçüde dağınıklık giderilerek yerini düzenli yorumlar almıştır.

Yaşam alanı olarak, mutfak eşyası kalabalığından uzak, göze hoş gelecek kullanılmayan alet ve eşyaların mutfakta yer almasına izin verilmiştir. Parlak lake beyaz mutfak dolapları ile power led aydınlatma, her zaman favoriler arasında yer almıştır. Kırmızı lakenin de yansıma yaparak göz alması zihinsel tasarıma yön katmıştır. Bunlara ek olarak, estetiğin bir diğer amacı ise kabalık ve dağınıklığı ortadan kaldırıp göz alıcı bir şekilde hayatı kolaylaştırmaktır. Buna 2016 Ekim ayları ortalarında ortaya çıkan power led, enerji tasarrufu ve ortamda yer kaplamamasıyla iyi bir örnektir.

Geçmişten günümüze başarılı bir gelişim gösteren tasarım örnekleri giderek yerini gelişmiş tasarıma bırakmıştır. Göz dolduruculuğu ve kullanılan ortama göre maliyet düşüklüğü talep artışını sağlamıştır. Tasarımcılar için içerik üretmekte zorlanacağı ve yorum kapasitesini artıracağı bir daldır. Genel olarak talep gören, hayata kolaylık ve fresh bir hava kazandıran bu gelişim çevremize yerleşmiş ve bir bütünlük sağlamıştır. Bir çok insanın öneride bulunup zaman ve nakit kazanılabileceği farkında olarak tasarımcılar tarafından başarı ile yorumlanır.