En İnce Hayvan Hangisidir

En İnce Hayvan Hangisidir

Dünya üzerinde milyonlarca hayvan türü ile birlikte yaşamaktayız. Bu hayvan türlerinin her biri kendine özel fiziksel özeliklere sahip olmaktadır. Milimetreler ile ifade edilebilen mikroskobik canlılardan tutun denizlerde yaşayan tonlarca ağırlığa sahip metrelerce boyu olan balinalara kadar çok geniş bir spektrum vardır. Bazı hayvanlar daha tıknaz bir vücuda sahip olurken (koyun, inek, boğa) bazı hayvanlar zürafa gibi daha uzun ince bir özeliğe sahiptir. Türler arasındaki bu farklılık aynı türün bireyleri arasında da olmaktadır. Örneğin aynı türün bireyi olan bir köpek türünün iki bireyi arasında ciddi boy ve en farkları olabilmektedir.

 En ince Hayvan Hangisidir

En İnce Hayvan Hangisidirİncelik bir hayvanın eninin nicel olarak ölçüsü demektir. İnsanlar tarafından genelde hayvanlar hep gözle görülen canlılar olduğu düşünülür. Aslında birçok mikroskobik hayvan mevcuttur. Dolayısı ile dünyanın en ince hayvanında bir mikroskobik hayvan olması gerekmektedir. En ince hayvan su ayrıları ya da diğer adıyla Tardigradlar olarak bilinen mikroskobik hayvanlardır. Bu hayvanların eni 0,3 milim olarak ölçülmüştür. Su ayıları dünyanın en dayanıklı canlıları olarak bilinmektedir. Nemli alanlarda yaşarlar. İsmi mikroskobik görüntüsünün bir ayıya benzetildiği için verilmiştir. Yaklaşık 1150 tane türü bulunmuştur. Özel gen yapısı sayesinde uzayda dahi yaşayabildiği keşfedilmiştir. Vücutları genel görüşüyle silindir şeklindedir ve sırt taraflarında tüyler bulunmaktadır.

Bilinen hayvanların en inceleri

Her ne kadar bulunan en ince hayvan su ayıları olsa da insanlar gözle gördükleri ve bildikleri hayvanların en incelerini araştırmayı merak etmişlerdir. Günlük yaşamımızın da içinde yer alan bilinen hayvanların en incelerine göz atarsak: Dünyanın en küçük; köpeği 12,4cm, yılanı 10,1 cm, balığı 7,9mm, atı 43,18 cm, kedisi 15,5 cm, hamsteri 2,5 cm, bukalemunu 1,2 cm, kertenkelesi 16mm, sığırı 81cm, Denizatı 16mm dir.