Emlak Fotoğraflama Eğitimi Nedir, Nasıl Alınır?

Bir ev kiralanmak isteniyorsa öncelikle doğru bir fotoğrafa ihtiyaç vardır. Bu durum ev satmak içinde geçerlidir. Eğer sahip olunan evlerin çabuk ve kolay bir şekilde satılması isteniyorsa emlak üzerine reklam çok önemlidir. Bunu gerçekleştirmenin en basit yolu ise satılacak olan yerin fotoğrafının iyi bir şekilde çekilmiş olmasıdır. Doğru eğitim alınırsa ve eğer dikkat edilmesi gereken hususlara önem verilirse satış kolay ve hızlı olacaktır. Alınması gereken bu eğitime ‘Emlak Fotoğraflama Eğitimi’ denir.

Evlerin kolay satılması için reklamın önemi büyüktür. Reklam için bazı belli başlı sitelere para vermek birinci adım olarak ele alınabilir fakat bu yol biraz maliyetlidir. Bu nedenle yüksek miktarda ilan bedeli vermeden reklam yapmanın en basit yolu satılacak olan yerin fotoğrafının doğru bir şekilde çekilmiş olmasıdır. Emlak fotoğraflama eğitiminde ‘satış için çekilen fotoğraflar nasıl olmalıdır’ eğitimi verilmektedir. Aynı zamanda sık sık karşılaşılan hatalar nelerdir, emlak sahneleme nedir, doğru emlak fotoğrafı nasıl çekilebilir, telefon ile ya da profesyonel kamera ile nasıl doğru açılar yakalanır şeklinde konularda eğitim verilir.

Emlak Fotoğraflama Eğitimi Nasıl Alınır?

Bazı üniversitelerde ‘Emlak Fotoğrafçılığı Programı’ adı altında eğitim verilmektedir. Aynı zamanda bu eğitimi veren özel kuruluşlarda vardır.

Gayrimenkul resim çekiminde nelere dikkat etmek gerekir?

Doğru fotoğraflar çekmek için takip edilmesi gereken önemli birkaç adım vardır. İlk olarak amaca uygun bir fotoğraf makinesi alınmalıdır. Bunun yanı sıra kullanılacak olan lenste fotoğrafların kalitesi açısından önemlidir. İkinci adım ise fotoğraf çekilecek olan yerin temiz olması gerekmektedir. Mekânı kalabalık ve iç karartıcı gösterecek ne varsa kaldırılmalıdır. Ardından ‘manzaranın mı vurgulanması önemli yoksa aydınlığın mı ?’ bu sorunun cevabının belirlenmesi gerekmektedir.

Eğer manzaranın vurgusu önemli ise pencereden gelen ışık olduğu haliyle yansıtılır fakat eğer aydınlığın vurgulanması önemli ise pencere ışığı biraz daha öne çıkartılabilir. Yansıtıcı yüzeylere dikkat etmek en önemli adım olarak adlandırılabilir. Çünkü flaş kullanarak çekilen fotoğraflarda flaş camlardan, aynadan ve parlak zeminlerden yansıyarak fotoğrafı bozabilmektedir. Son olarak zamanlayıcı kullanarak çekilen fotoğraflar daha net çıkacağından zamanlayıcı kullanılması önemlidir.