Borsadan Daha Fazla Kazanç Nasıl Sağlanır?

Borsadan Daha Fazla Kazanç Nasıl Sağlanır?

Borsadan daha fazla kazanç sağlayabilmek için ülkelerin siyasi, ekonomik ve sosyal yapılarını göz önünde bulundurmak gerekir. Ülkemiz borsası için değerlendirme yapılacak olduğunda yatırım yapılacak şirketlerin bilançoları, kar getirileri ve yenilik üretme potansiyelleri gibi kavramlar göz önünde bulundurmalıdır.

Türkiye borsasında kazanç sağlamak günlük alım satım yapılıyorsa çok zor bir hadisedir. Çünkü açığa satma işlemler, robotik işlemler gibi spekülatörlerin sınırsızca işlem yaptığı ancak yaptırımların çok sınırlı olduğu bir sistemde kazanç sağlamak oldukça zordur. Bu sebeple borsadan daha fazla kazanç nasıl sağlanır? Sorusuna maddeler halinde cevap verilecek olunursa;

Borsadan Daha Fazla Kazanç Nasıl Sağlanır?

 1.Kendisini ispatlamış bir şirket esas alınmalı

Yatırım yapılacak şirketlerin senelik bilançoları mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

 2.Tüm portföy tek bir hisseye odaklanmamalı

Beklenmedik bir durum gerçekleştiğinde ciddi manada kayıplar söz konusu olabilir.

  1. Hisse dip seviyelerinde olduğunu gözlemlediğimiz zamanda alınmalı

Bir hisseden kazanç elde etmek isteniyorsa bu hisseyi daha çok dalgalı olduğu dönemlerde değil sakin ve dip olduğu dönemlerde yakalamak veya satın almak gerekir. Çünkü bu durum bir hisse yükselişe geçtiği anda o hisseyi daha düşük seviyelerde alamamanın endişesiyle daha yüksek seviyelerdeyken o hisseyi almaya bizi sevk eder.

  1. Beklenti olan hisseler takip edilmeli

Borsanın altın kuralı olan “Beklentiler alınır, gerçekleşenler satılır” kuralı göz ardı edilmemeli.

 5.Stop loss kuralına dikkat edilmeli

Bir hisseden telafi edilebilecek kadar zarara göz yumulmalı aksi takdirde bir noktadan sonra daha büyük zararlar oluşmaması için hisse elden çıkartılmalı.

 6.Kar cebe yakışır mantığıyla davranılmalı

Bir hisse kara geçmiş olabilir ancak satmadığımız müddetçe kar bizim değildir. Tüm bunlar dikkate alınarak yatırımlar yapılırsa borsadan kazanç elde etme olasılığı artacak ve zarar etme olasılığınız bir o kadar azalacaktır. Yine de her zaman kaybetme olasılığı akıldan çıkarılmamalıdır.