Anne Ve Çocuk Arasındaki Bağın Fiziksel Bir Sebebi Var Mıdır?

Anne Ve Çocuk Arasındaki Bağın Fiziksel Bir Sebebi Var Mıdır?

Annelik, dünyanın en kutsal olgularından biridir. Çocuğun anne karnına düşmesi ile birlikte anne ve çocuk arasındaki fiziksel ve duygusal bağ da oluşmaya başlar. Bebek daha anne karnındayken sevildiğini hissetmeye başlar. “Anne ve çocuk arasındaki bağın fiziksel bir sebebi var mıdır?” Sorusu hem bilimin de araştırdığı bir konudur. Anne ile çocuk arasındaki fiziksel bağ, bebeğin kordonla annesine bağlanması ile başlar.

 Anne ile Çocuk Arasındaki Duygusal Bağın Oluşumu

Anne ile çocuk arasındaki güçlü bağ, bebeğin daha anne karnına düşmesi ile başlar. Hem annelik hissiyatı hem de onu koruma içgüdüsü ile hayatına yön veren ve ileriki planlarını bebek etrafında şekillendiren anneler, her zaman bebekleri için en iyisini ister. Anne ve bebek arasındaki bu duygusal etkileşimin yanı sıra bebeğin anne karnında beslenmesini ve gelişmesini sağlayan kordon sayesinde fiziksel bir etkileşim de devam eder.

 Bebek Doğduktan Sonra Anne ile Bebek Arasındaki Fiziksel Etkileşim Devam Eder Mi?

Bebek anne karnındayken plasenta ile başlayan fiziksel etkileşim yolcuğu bebek doğduktan sonra da Anne Ve Çocuk Arasındaki Bağın Fiziksel Bir Sebebi Var Mıdır?başka şekillerde devam eder. Bu etkileşim ilerleyen dönemlerde bebeğin anne sütü ile beslenmesi ile güçlenir. Anne ve çocuk arasındaki bağı güçlendiren bu etkenler, çocuğun annesine ve yakınlarına karşı güven kazanmasını da sağlar. Çocuk ile anne ne kadar çok kaliteli vakit geçirirse o kadar mutlu ve özgür bireyler olarak yetişir. Çocuğunuz ile iyi bir iletişim kurmak için onunla geçirdiğiniz vaktin olabildiğince kadar dolu olduğuna emin olmalısınız. Onunla geçirdiğiniz zamanın çok olması, genellikle kısa ve kaliteli vakit geçirmenizden daha az etkilidir. Çocuğunuza ona değer verdiğinizi ve onu her koşulda sevdiğinizi göstermenin yollarını arayarak aranızdaki bağların ileri ki dönemlerde de güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Besime Aslan Yazar

    Oğlum ile aramdaki bağ fiziksel olarak karnımda başladı sanki onunla konuşuyor muşum gibi hissediyordum kucağıma alınca olay daha da değişti beni gözü görmediğinde ağlamaya başlaması da cebesi

Yorumlar kapatıldı.