Adet Sancısı Kist Nedeniyle Mi Olur?

Adet Sancısı Kist Nedeniyle Mi Olur?

Adet sancısının şiddeti her kadında ve her bünyede aynı olmaz. Kimi kadın günlük yaşantısını dahi zorlayacak şekilde şiddetli yaşarken, kimi kadın da çok kolay bir şekilde atlatabilir. Bazı adet sancıları sadece kasık ve karın bölgesini etkilemekle kalmaz; baş ağrısı, bel ağrısı ve mide bulantısı da yapabilir. Bu tip ağrılara tAdet Sancısı Kist Nedeniyle Mi Olur? ıp dilinde dismenore adı verilir.

Adet Sancısı Çeşitleri

Adet sancısının oluşma şekline göre çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar kendi arasında 2’ye ayrılır.

Primer dismonera: Karnın alt kısmında ve belde hissedilen kramplar şeklinde görülmektedir. Ağrılar adet döneminden 1-2 gün önce başlar,2-4 gün kadar sürebilir. Halk arasında en yaygın olarak görülen adet sancısı türüdür.

Sekonder dismonera: 35-40 yaş döneminde görülen ve krampların sadece adet dönemi ile ilgili olmadığı altta yatan ve üreme organlarıyla ilgili başka bir sağlık sorunu ile bağlantılı olabilecek sancıları kapsar. Sekonder dismonera şeklinde olabilecek adet sancıları türleri aşağıdaki gibidir.

* Çikolata kisti: Rahmin dışında kalan ve yumurtalıklarda oluşan kisttir. Diğer bir adı ise, endometriozisdir.

* Miyomlar: Adet döneminin çok ağrılı geçmesine neden olan, rahimde oluşan iyi huylu tümörlerdir.Adet Sancısı Kist Nedeniyle Mi Olur?

* Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID): Rahim, tüpler ve yumurtalıklarda kötü huylu bakteriler nedeniyle oluşan, enfeksiyon sonucunda ortaya çıkan kistlerdir.

Bu kistlerden herhangi birine sahip olan bir kişi, adet sancısının yanı sıra kistlerin olumsuz etkisi olarak, adet düzensizliği, kötü kokulu akıntı, kanama gibi şikayetlerde de bulunabilir. Adet döneminde hafif şekilde sancı olması çok normaldir. Buna istinaden adet sancısı kist nedeniyle mi olur? Sorusuna, sadece kist değil, rahim kasılmaları sonucunda da adet sancıları olabilir denilebilmektedir. Ancak yine de yukarıda sayılan belirtiler söz konusu ise, adet sancısı ile birlikte bulantı, kusma, karın şişliği, kabızlık, sersemlik hissi, baş ağrısı gibi şikâyetler de ortaya çıkıyorsa, konusunda uzman bir jinekoloğa başvurup, gerekli tetkikleri yaptırmak gerekmektedir. Sağlık, en basit bir adet sancısı dahi olsa, asla ihmal edilmemelidir.